انواع مختلف دستگاه روئینگ چه تفاوتی با هم دارند؟

انواع مختلف دستگاه روئینگ چه تفاوتی با هم دارند؟

یادمه زمانیکه برای اولین بار به دستگاه روئینگ علاقه‌مند شدم هیچ شناختی از تفاوت انواع مختلف روئینگ نداشتم و فکر می‌کردم که همه آنها کم و بیش، شبیه هم هستند. ولی پس از بررسی، تفاوت این دستگاه‌ها برام روشن شد. شاید شما با این دستگاهها آشنا باشید اما میخوام جزئیات بیشتری را مطرح کنم که دستگاه روئینگی را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای شما باشد و به بهترین شکل برای شما کار کند.

دستگاه روئینگ با مقاومت آب

روئینگ آبی

خرید یک دستگاه روئینگ با مقاومت آب، زمانی که در منزل تمرین می‌کنید نزدیک‌ترین تجربه پارو زدن در آب را ایجاد می‌کند. این روئینگ‌ها دارای یک مخزن آب با پره‌های معلق در آن می‌باشند. زمانی که قایقران دسته را می‌کشد این پره‌ها در آب می‌چرخند و تولید مقاومت می‌کنند. سطح مقاومت بستگی به نحوه کشیدن دسته دارد.

هر چه قدر شما محکم تر دسته را بکشید پره‌ها سریعتر می‌چرخند، و اگر پره‌ها سریعتر بچرخند شما برای کشیدن دسته با چالش بیشتری روبرو خواهید شد و احساس مقاومت بیشتری خواهید داشت. چون مقاومت به طور طبیعی از طریق نحوه کشیدن قابل تنظیم است، این روئینگ‌ها برای هر سطح از آمادگی جسمانی مناسب هستند.

تجربه قایقرانی همچنین می‌تواند بوسیله مقدار آبی که داخل مخزن می‌ریزید قابل تنظیم باشد هر چه میزان آب داخل مخزن بیشتر باشد پارو زدن برای شما مشکل خواهد شد و اساساً به شما حس پاروزدن در یک قایق با مسافرهای داخل آن را خواهد داد.

دستگاه‌های روئینگ با مقاومت آب به عنوان تولیدکننده میزان مناسبی از سر و صدای آب شناخته شده‌اند اگر چه برخی افراد نسبت به آن دید منفی دارند ولی اکثر افراد با صدای آب کاملاً آرام می‌شوند و علت این آرامش به خاطر قرار گرفتن جنین در کیسه آب در رحم مادر است.  

دستگاه‌های روئینگ با مقاومت مغناطیسی

دستگاههای روئینگ با مقاومت مغناطیسی

اگر صدای حاصل از یک دستگاه روئینگ با مقاومت آب شما را اذیت می‌کند شما باید گرفتن یک دستگاه روئینگ مغناطیسی را در نظر داشته باشید. چون این دستگاه‌ها بدون اصطحکاک تولید می‌شوند اساساً بدون صدا هستند.

دستگاه روئینگ مغناطیسی، از یک سیستم ترمز مغناطیسی(آهن ربا) برای ایجاد مقاومت استفاده می‌کند. جهت تنظیم مقاومت شما می‌توانید آهن ربا را نزدیک‌تر یا دورتر حرکت دهید.

مقاومت دستگاه‌های روئینگ مغناطیسی نسبت به روئینگ‌های با مقاومت آب و هوا بیشتر نیست، به عبارت دیگر اگر شما به دنبال تمرین کامل بهتری هستید روئینگ مغناطیسی نباید انتخاب اول شما باشد. با این حال اگر شما صدایی که روئینگ‌های آبی و یا هوایی تولید می‌کنند دوست ندارید، شاید این دستگاه یک از عالی‌ترین تجهیزات ورزشی برای شما باشد.

دستگاه‌های روئینگ با پیستون هیدرولیک

دستگاههای روئینگ با پیستون هیدرولیک

برخلاف سایر روئینگ‌ها، دستگاه‌های روئینگ با پیستون هیدرولیک در واقع به شما اجازه نمی‌دهند در یک خط مستقیم بکشید. بنابراین حرکت قایقرانی بیشتر شبیه داشتن دو عدد پارو به جای داشتن یک قایق قایقرانی رقابتی است.

این نوع روئینگ‌ها برای افرادی که به طور منظم تمرین نمی‌کنند، مناسب است. علیرغم این واقعیت که پیستون‌های موجود بر روی این روئینگ‌ها معمولاً به شما اجازه می‌دهند که مقاومت را تنظیم کنید حرکت قایقرانی واقعاً بدون خرید یک مدل که کمی گرانتر باشد، چالش برانگیز نخواهد بود. دستگاه روئینگ با پیستون هیدرولیک تنها روئینگی است که به شما اجازه می‌دهد که هر یک از بازوهای شما به صورت مستقل تمرین کنند و این ویژگی آنها را به یک وسیله عالی برای اصلاح عدم تعادل عضلانی تبدیل می‌کند.

جدا از این واقعیت که آنها ارزان بوده و صدای بسیار کمی تولید می‌کنند، روئینگ‌های هیدرولیک کاملاً جمع و جور هستند و بنابراین جا دادن آنها آسان است. با این حال به دلیل اندازه آنها، این دستگاه‌ها انتخاب خوبی برای افراد سنگین وزن و قد بلند نیستند.

دستگاه‌های روئینگ با مقاومت هوا

دستگاههای روئینگ با مقاومت هوا

دستگاه‌های روئینگ با مقاومت هوا، حرکت قایقرانی بسیار طبیعی و ملایمی را فراهم می‌کنند. این روئینگ مقاومت خود را از باد دریافت می‌کند و این باد زمانی تولید می‌شود که چرخ به پره‌های پنکه متصل می‌شود و با هر حرکت قایقرانی می‌چرخد. درست مثل روئینگ‌های با مقاومت آب تنها کاری که باید برای افزایش مقاومت انجام دهید محکم‌تر کشیدن دسته است. زمانی که شما دسته را محکم‌تر می‌کشید باد بیشتری تولید می‌شود که به صورت اتوماتیک کشیدن دسته را برای شما سخت‌تر می‌کند. این عالی است چون به شما اجازه می‌دهد که هر زمان که بخواهید سرعت قایقرانی خود را بالا برده و یا پایین بیاورید. به همین علت دستگاه‌های با مقاومت هوا برای آموزش‌های فاصله‌ای مقاومت بالا، بسیار محبوب و مشهور است.

علاوه بر اینکه ریل صندلی بلند این دستگاه نقش بسیار بزرگی در مهیا نمودن تجربه قایقرانی ملایم بازی می‌کند همچنین آن را به یکی از تجهیزات ورزشی کاملا بزرگ تبدیل کرده است. شایان ذکر است که اکثر این روئینگ‌ها قابلیت تاشوندگی دارند که باعث می‌شود جایی که اشغال می‌کنند به نصف کاهش یابد. با این حال اگر شما فضای کافی داشته باشید قطعاً باید به سمت روئینگ با مقاومت هوا بروید. در حقیقت اکثراً ورزشکاران حرفه‌ای زمانی که می‌خواهند خارج از آب قایقرانی کنند از آن استفاده می‌کنند به این دلیل که علاوه بر سطوح مقاومت زیاد، تجربه قایقرانی واقعی را برای آنها مهیا می‌کند .

[posts grid_columns=”3″ limit=”3″ offset=”0″ content_length=”114″ hide_readmore=”yes” title=”بیشتر بخوانید” category=”معرفی”]

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *